10 років з моменту підписання Україною Стамбульської конвенції проти насильства. Що змінилося?
Українки, що постраждали від домашнього насильства не захищені власною державою та змушені шукати допомогу в Європейському суді з прав людини.
Статистика домашнього насильства зростає, зокрема через Ковід, а український парламент досі не наважився ратифікувати документ, що передбачає реальні механізми для попередження насильства та захисту людей від насильства.
Представники громадських організацій, юристи, депутати та уряду зустрілися цього вівторка на прес-сніданку, щоб звернути увагу ЗМІ на зростаючу проблему домашнього насильства в Україні та нагальну потребу ратифікувати Стамбульську конвенцію проти насильства.
Проблема домашнього насильства в Україні щодня підтверджується кількістю дзвінків на Національну гарячу лінію з питань попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації.
За 9 місяців цього року таких звернень було 27 тисяч. З них – 95% від людей, які постраждали від домашнього насильства. 84% таких звернень від жінок.
Катерина Черепаха, президентка «Ла Страда Україна» переконана, що це далеко не повна картина. Адже часто жінки не наважуються про це говорити, звернутися за захистом, за допомогою держави. Особливо під час пандемії, коли державні служби перейшли на дистанційну форму роботи або мали певні обмеження щодо прийому.
Також, звернення за допомогою до держави не завжди означає, що така допомога буде отримана.
Рік тому Україну сколихнула історія Ірини Левчук, яка мала четверо дітей та жила з чоловіком, який її бив на очах у дітей. Так тривало 6 років. Коли Ірина вирішила шукати захисту відповідно до українського законодавства та спробувала виселити кривдника, українські суди – апеляційний та Верховний, стали на сторону її чоловіка, залишивши жінку наодинці зі своїм мучителем. Допомогло жінці лише звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
За словами адвокатки, Наталі Бухти, яка представляла Ірину Левчук в ЄСПЛ, такої ситуації би не сталося, якби в Україні була ратифікована Стамбульська конвенція. «Тоді б існувала відповідальність держави за таких жінок, як Ірина. І була би відповідальність, яка встановлювала би гарантії захисту такої жінки».
Катерина Левченко, Урядова уповноважена з гендерної політики зазначила, що Уряд підготував ратифікаційний законопроект, який погодили усі органи виконавчої влади. Зараз цей законопроект в офісі Президента. Також Уряд запропонував додати до законопроекту заяву, що жодне з положень Конвенції не зобов’язує Україну до зміни Конституції. Адже Конвенція – не про зміну Конституції, це про попередження насильства, та захист від нього».
Тим часом і в парламенті настрій щодо ратифікації Конвенції проти насильства поступово змінюється.
Марина Бардіна, народна депутатка України відзначає: «в українському парламенті все більше людей, які готові виступати на захист Стамбульської конвенції, які розуміють дух цього документу. Також важливим моментом є ратифікація Стамбульскої конвенції у Молдові. І ми, як депутати, маємо переймати успішний досвід наших сусідів».
Захід відбудеться в рамках всеукраїнської інформаційної кампанії коаліції громадських організацій «Україна — за Стамбульську конвенцію».
Більше новин про Стамбульську конвенцію можна знайти за посиланням:
Телеграм-канал “За Стамбульську конвенцію”. https://t.me/Istanbul_Convention
Фейсбук-сторінка кампанії: https://www.facebook.com/support.istanbul.convention
Існтаграм-сторінка кампанії https://www.instagram.com/support.istanbul.convention/