Чи можна вирішувати проблеми суспільства і водночас мати стабільний заробіток?
Ми впевнено можемо сказати – так! Бо вже не перший день працюємо із темою соціального підприємництва (СП) в рамках проєкту “Мережа агентів соціального підприємництва”. Бачимо, що сьогодні СП в Україні – явище, яке стрімко набирає силу, а за останні п’ять років таких підприємств з’явилось немало по всій країні. Останні події сколихнули увагу суспільства до власних потреб, підняли на поверхню проблеми, які протягом багатьох років ігнорувалися.
Так, ви можете бачити 15 успішних історій ведення соціального підприємництва, які ми на власні очі побачили під час Study-туру і якими із задоволенням ділемось із вами у вигляді відео- записів.
Тож, дивіться, знайомтесь з їх діяльністю, дізнавайтесь про соціальну місію та беріть приклад для розвитку своїх СП.
В м.Чернівці ми відвідали соціальну крамницю «ДоРечі», якою вже майже 30 років опікуються чернівчани, які опинились у складних життєвих обставинах. Тут можна придбати за невисокими цінами вживаний одяг, взуття, рюкзаки, сумочки та інші елементи образу.
Місія СП:
- повернути людину до повноцінного життя в соціумі, незважаючи на обставини її минулого;
- дати доступний і якісний одяг тим, хто не може собі дозволити новий;
- подовжити життя речей та запобігти надспоживанню.
Івано-Франківськ нам запам’ятався відвідуванням двох діючих СП – студії сліпого експрес-масажу «Здравія», яка навчає незрячих людей древньої техніки масажу «Амма» та надає послуги з експрес-масажу в сегментах B2B та B2C. Уявіть, всі охочі можуть за п’ятнадцять хвилин без масла та роздягання, знаходячись у зручному кріслі, зняти стрес та напруження за допомогою масажу.
Також ми побували в столярній майстерні «Іграшки зі Схрону». Це соціальний бізнес Центру для учасників АТО “Бандерівський Схрон”, завдяки якому підтримується діяльність Центру. Майстерня виготовляє іграшки та предмети декору з дерева та має місію:
- фінансова підтримка Центру для учасників АТО “Бандерівський Схрон”;
- працевлаштування ветеранів;
- соціальна адаптація та реабілітація ветеранів через творчість, трудотерапію, навчання новій справі.
Львів нас здивував одразу декількома локаціями: «Woodluck Social Workshop», «Lady Di atelier», “Рукомисли” та технологічною лабораторією з вільним доступом «Tech Labinno».
Місія майстерні «Woodluck» – створення майстрами з вразливих груп населення зручних атмосферних меблів за індивідуальним запитом. Соціальною складовою є офіційне працевлаштування чоловіків після проходження реабілітаційного курсу у центрі «Добро» для алко- та наркозалежних. Також 20% від прибутку майстерні йде на проєкт Благодійної організації «Львівська освітня фундація» – «Добрий сусід», метою якого є надання комплексної допомоги та супроводу родинам у складних життєвих обставинах, допомоги у подоланні кризи, збереження родини цілісною. Для цих сімей меблі виготовляються безкоштовно, а у співпраці з програмою «Старший брат – наставництво для дітей героїв АТО» працівники СП проводять майстер-класи для українських діточок, які втратили тата-героя на війні.
Якщо ви хочете опинитись в особливому ательє, де створюють дизайнерські хустини, то вам необхідно побувати у Lady Di Atelier. Тут ви не тільки придбаєте ексклюзивну річ, а й побачите як організатори турбуються про людей з інвалідністю, працевлаштовуючи їх та створюючи такі умови праці, в яких вони почуватимуться рівними, кваліфікованими та конкурентоспроможними. Незвичайна технологія створення виробів, в якій беруть участь діти з обмеженими можливостями або жінки-працівниці, створюючи картини, які потім стають відбитками на спеціально виготовлених шарфах.
Третє соціальне підприємництво – “Рукомисли”, відкрило перед нами свої двері у Львові. Воно засноване громадською організацією “Центр “Жіночі перспективи” з метою соціальної та трудової реабілітації осіб, що опинились в складних життєвих обставинах. Тут можна відвідати тренінги з виготовлення виробів в техніці валяння та розпису по тканині (батік), після яких виготовляти та реалізовувати вироби самостійно або ж бути працевлаштованими на їхньому соціальному підприємстві.
Як же без навчання, вдосконалення та розвитку? У лабораторії швидкого прототипування для мейкерів Tech StartUp School все це можна робити, не покидаючи простір і втілювати будь-яку свою ідею у життя. Тут надають можливість швидко виготовити прототип, допомагають скоординувати людей, які вміють керувати цим всім та вчити користуватися. Також метою fablab є залучити молодь і абсолютно всіх, незалежно від професії, до мейкерської справи й розробок стартапів. А інноваційна локація – відмінне середовище для продукування та створення ідей та стартапів.
Незвичний музей у темряві “Третя після опівночі” – був нашою наступною зупинкою у Києві. Працевлаштування незрячих людей та розважально-освітня задача. Усі гіди музею — незрячі. Вони чудово орієнтуються у просторі наосліп, знають, як розрізнити речі на дотик, та навіть грають на музичних інструментах!
А ще ми пообідали у першому громадському ресторані Києва – Urban Space 500, який 80% прибутку виділяє на підтримку міських ініціатив. Частину свого прибутку інвестують у проєкт та розподіляють кошти на фінансування інших ініціатив.
У Полтаві ми познайомились із представниками БО «Світло надії» / CO «Light of Hope» та відвідали швейний цех, де навчають і працевлаштовують людей зі складними життєвими обставинами. Часто це жінки, які повернулися з місць позбавлення волі. За гратами вони здобувають навички шиття (щоправда, здебільшого спецодягу, бронежилетів та грубого спорядження). У “Навчально-виробничому центрі” їм допомагають опанувати більш делікатні вироби, такі як сукні, комбінезони, футболки, постільна білизна і навіть одяг для малят.
Співробітниці цеху цінують його не лише за можливість працювати та отримувати платню, а й за доброзичливу атмосферу та підтримку.
Соціальна місія – повернути людину до повноцінного життя в соціумі, яким би не були обставини її минулого.
Благодійна Організація «Світло надії» працює по 3-х основних напрямках:
- навчання НУО;
- надання технічної допомоги органам місцевого самоврядування у розв’язанні соціально-значущих проблем;
- допомога цільовим групам: бездомні; ВІЛ-позитивні; ВПО; хворі ВГС; хворі на ТБ; жінки з дітьми; кризові сім’ї; наркозалежні; засуджені; звільнилися з місць позбавлення волі.
Якщо ви були у Маріуполі і пройшли повз «Халабуди», то ви багато втратили! Халабуда – це місце для освітніх та культурних проєктів, волонтерства та лідерства, підтримки бізнесу та соціального зростання. Халабуда – це освітній хаб, де відбуваються онлайн та офлайн заходи з неформальної освіти для людей будь-якого віку.
Місія – створювати можливості для розвитку інтелектуального та соціального потенціалу українців.
Цілі – за допомогою громадянської освіти та підтримки соціальних проєктів сприяти розвитку потенціалу спільноти.
Завдання – активізація українців, підтримка та втілення соціальних і бізнес-проєктів, організаційний розвиток хабу.
Кожне місто – це досить несхожі та дуже цікаві локації. У Бердянську представники нашої організації завітали до Антикафе “Час Є” та зрозуміли як це – платити за час, а не за їжу. Чай, кава, частування – безкоштовні. Тут завжди є чим зайнятися: грати в настільні ігри, малювати або просто читати. Вечорами проводяться цікаві заходи: психологічні тренінги, творчі майстер-класи, спільні кіноперегляди з обговоренням, професійна мафія, ігри в Імаджинаріум, Актівіті, Ерундопель та інші ігри, літературні вечори, дебати та інші заходи. Підтримують Равлик-фест – всеукраїнський фестиваль анімації, який щороку відбувається в Бердянську.
У Миколаєві ми познайомились із виробництвом крафтового шоколаду ручної робити з ексклюзивних видів шоколаду з країн: Еквадор, Перу, Венесуела, Мексика, Бельгія, Франція, Нікарагуа, Гана та ін. СП “Пан-Шоколатьє” працює вже майже 9 років і має соціальну спрямованість на стажування та працевлаштування дітей-сиріт, сільської молоді, людей у важкій життєвій ситуації.
Працівники безкоштовної IT-школи Ш++ у Кропивницькому розповіли нам про свою роботу у сфері інформаційних технологій та про допомогу людям від 8 до 100 років отримати професію, розвиватися і будувати майбутнє. Не повірите, але більше 75% дорослих, які пройшли хоча б половину навчання, влаштовуються на роботу. З підлітками крім програмування вивчають дизайн, 3D, hardware та інші напрямки.
Останньою зупинкою нашого Study-туру була кав’ярня «Horizontal» у м.Дніпро. Тут працюють заради допомоги дітям в біді – 100% прибутку перенаправляють на підтримку роботи соціального хостелу в селищі Орлівщина Дніпропетровської області. Тобто кожен відвідувач кав’ярні не тільки отримає каву та їжу, а й профінансує допомогу конкретній нужденній жінці з дитиною і таким чином допоможе дитині вирости в сімейному оточенні, а не інтернаті.
Як ви бачите, кожне з підприємств унікальне, має сміливі рішення у боротьбі з проблемами тієї чи іншої громади та несе свою соціальну місію з високо піднятою головою. Ви ж, у свою чергу, можете прямо зараз подивитись відео- ролики про кожне з СП, познайомитись з їх діяльністю і таким чином більше дізнатись про розвиток соціального підприємництва у нашій країні.
Ця публікація стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), згідно з умовами гранту, наданого ГО «Сєвєродонецька молодіжна рада» в рамках Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України». Зміст цієї публікації є відповідальністю ГО «Сєвєродонецька молодіжна рада» та не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.
#СхідМожливостей #USAID #smr_sd_ua #МАСП